Bozkır - Işıklar Köyü

Zengibar'ın gün yüzüne çıkmasına bir adım daha

aktuelle News Zengibar Kalesi (isauria)’inde kazı çalışmaları öncesinde ön çalışma çalışmalar başladı. 

Kültür Ve Turizm Bakanlığından görevli Nevşehir Hacı Bektaş Müzesinden Arkeolog Taylan SÜMER’in gözetimi altında yapılan çalışmalara Ege Üniversitesinden araştırma Görevlisi Emine KÖKER, Selçuk Üniversitesinden jeoloji mühendisi Dr. İsmail İNCE. Arkeolog Mehmet aktaş, Sanat Tarihicisi Erkan AYGÖR,  Ankara Ünv. Yrd. Doç. Dr. Serkan SUNAY eşlik etmekte. 

Şu ana kadar yapılan çalışmalarla ilgili olarak Osman DOĞANAY ;  ilk hedefimiz   kentin girişinden başlayan zafer taklarını ayağa kaldırmak bunun içinde  taşların üzerini kaplayan çalı örtüsünü temizlemekle işe başladık  ve temizlediğimiz her çalının altında yeni yeni yazıtlar ve  tarihi değeri olan eserlere rastlıyoruz. Bu bizleri sevindiriyor. diyor. 

Bu çalışmaların, arkeoloji, maden mühendisi, jeoloji, mimarlık eğitimi almış öğrenciler tarafından geniş kapsamlı olarak yürütüldüğünü ifade eden Osman DOĞANAY’ın Bozkırdan Bozkırın sivil toplum örgütlerinden Bozkıra gönül vermiş insanlardan şu şekilde bir ricası var.
 
Zengibar kalesi benim için orta Anadolulun Efes’i  değerinde bir yer. Buranın toprak altında yatan güzelliklerini yeryüzüne çıkartmak çok zor bir iş değildir. Bu güne kadar işin bürokratik kısmı büyük oranda çözüldü. Ve kazı çalışmalarının başlaması için gerekli koşulların oluşması hızlandı. 2010 yılında başladığımız yüzey araştırmaları tamamlanmak üzere. Fakat bütün bu işlemlerin yürümesi için maddi güç gerekli. Günümüzdeki devlet politikası bu tür çalışmaların halk katılımlı olması, yerel yönetimlerin etkin olması , esnafın sahiplenmesi ve  maddi sorunun halk tarafından çözülmesi şeklinde. Bu çalışmaların yürütülmesi için yıllık asgari 5000 tl desteğe ihtiyacımız var. Bu ihtiyaçlar bizlerin burada konaklama ve gıda, çalışma ekipmanı şeklinde de karşılanabilir.  Bu çalışmalara ilave olarak Zengibarın tanıtımının şart buda yerel ve genel medyanın sorumluğunda bu nedenlede medyanın da desteğini istiyorum" diyor. 

Çalışmalarla ilgili video için tıklayınız

Fotoğraf

Fotoğraf

Fotoğraf

Fotoğraf

Fotoğraf

Zengibar'ın gün yüzüne çıkmasına bir adım daha

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.


  1. topreplica yazdı: Tarih: 30.04.2018 18:40
     From the strong exaggerated sholders, to the sexy plunge wrap neckline and wrap skirt. It's a bold dress that's not for the timid! It's not available online yet, but you can still shop the labels looks over at Forward (click right). If you love the strong look, then scroll down to shop inspired sexy dresses uk           dddddddddddddddddddsssssssssssssssaaaaaaaaaaaaaaaaaa