Bozkır - Işıklar Köyü

TARİHÇE

 

IŞIKLAR KÖYÜNÜN TARİHÇESİ

    

Işıklar köyünün tarihi kesin olmamakla birlikte çok eskilere dayanmaktadır. Köyde bulunan bazı kalıntılar ve özellikle iki mahalle arasında "Köşk" denilen yerde bulunan Rumlardan kalma kalıntılar bunu doğrulamaktadır. Ancak burada yaşayan Rumlar,  orta asyadan Tüklerin gelip  yerleşmesiyle zaman içerisinde burayı terk etmişler.Maneviyatı yaymak üzere Bozkır civarına gelen üç evliyadan birisi Dedemköy'e, diğeri Avdan'a ve Hz. Ömer soyundan gelen evliya ise bu köye yerleştiği rivayet olunmaktadır. Osmanlı arşivlerinde çalışan bir görevli, Hz. Ömer soyundan gelen bazı zatların Bozkır civarına yerleşmiş olduğunu doğrulamıştır  Ayrıca Işıklarlıların ekserisinin Hz. Ömer gibi uzun boylu ve iri yapılı olmaları, bu zatın soyundan gelinmesine bağlanılmaktadır.


 
Zaman içerisinde bu köye yerleşen evliyaya "ŞIH" Onun soyundan gelenlere de "ŞIHLAR" denilmeye başlanmıştır. Daha sonra "ŞIHLAR" diye söylenilegelen köyün ismi Cumhuriyetle birlikte "IŞIKLAR" olarak değiştirildiği rivayet olunmaktadır.   


 


Köyümüze yerleşen bu evliyanın kabri, köy mezarlığının ortasında bulunmaktadır. Bu Evliya türbesi, çevre köylerden çocuğu olmayanlar, yatağa işeme, siğil ve başkaca hastalığına şifa bulmak isteyenler tarafından ziyaret edilmekte ve bu zat yüzusuyu hürmetine Allah'tan dilekte bulunmaktadırlar.  

 

 

 

 

  


  

Yayınlanma: Cumartesi, 08. Ağustos 2009 (15526 okunma)
Her hakkı saklıdır © Bozkır - Işıklar Köyü

Yazdırılabilir Sayfa  Makaleyi bir Arkadaşına öner

[ Geri ]