Bozkır - Işıklar Köyü

Bozkır Tahini

 

Bozkır Tahinin Yapımı:

Bozkır tarihinin yapımında kaliteli ve bölgeye yakın olmasından dolayı tahin yapımında Manavgat ve civarında üretilen susamlar kullanılmaktadır.  Susamlar; önce pisliklerden ve yabancı maddelerden temizlenmek için elekten geçirilir.

 

Elekten geçirilen susamlar havuzlara alınarak yıkanır. Bu yıkama işlemi sular değiştirilerek en az 10 kez tekrarlanır. Yıkama işleminden geçirilen susamlar daha sonra suyundan arındırılmak için süzülür.

 

Suları süzülen susamlar kepek alma makinesine verilerek, kabukları alınır .Kabukları alınan susamlar fırına verilerek kavrulur. Bu kavurma işlemi ortalama 4-5 saat sürer. Kavrulan susamlar soğutulma işlemine tabi tutulur. Soğutulan susamlar tekrar ikinci kez elekten geçirilir.

 

Elekten geçirilmiş temizlenmiş susamlar öğütülmek için değirmen sepetine dökülür. Çıkan tahinler dinlenmesi için bir tankta toplanır. Dinlenen tahinler daha sonra piyasaya sürülmek için ambalajlanır.Neden Bozkır Tahini? 

Bozkır tarihini yapımında susamlar daha çok kavrulduğu için, beyaz tahine oranla susamın yağı iyice pişmektedir. Bu da Bozkır tahininin mideye dokunmadan kolayca 
sindirilmesini sağlamaktadır.  Bu yüzden Bozkır tahini dört mevsim kahvaltı sofralarını süsler.

 

Tahinin doyurucu özelliği ve tok tutması nedeniyle özellikle ramazan aylarında için sahur ve iftar sofralarında çok tercih edilmektedir. Bozkır tahininden yapılan helvalara doyum olmaz. Aynı zamanda Işıklar pekmezi ile karıştırıldığında daha bir lezzetli olmaktadır. 

 

Yayınlanma: Pazartesi, 26. Aralık 2011 (4257 okunma)
Her hakkı saklıdır © Bozkır - Işıklar Köyü

Yazdırılabilir Sayfa  Makaleyi bir Arkadaşına öner

[ Geri ]