Bozkır - Işıklar Köyü

İstanbuldaki Bozkır Dernekleri Federasyon Olma Yolunda

aktuelle News

İstanbul’da yaşayan Bozkır insanımız, hemşericilik bilincini korumak, kollamak sahiplenmek örf adet gelenek ve göreneklerini yaşamak, yaşatmak, muhafaza etmek aynı zamanda yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak sahip oldukları değerleri geldikleri ata yurdu topraklarını unutmayarak oralara da sahiplenmek duygularıyla hareket edip bu amaçlarla kurdukları köy ve kasaba dernekleri bulunmaktadır.

 
İstanbul’da faaliyette olarak bulunan yaklaşık 18 kasaba ve köy derneği bulunmaktadır. Dernekçiliğin bir adım ilerisi olan,  Federasyondur. Kurulacak olan Federasyonun İstanbul Bozkır ve Çevresi dernekleri federasyonu olacağı yönünde ön çalışmaların uzunca bir zamandır yapıldığı ve bu fikrin olgunlaştığını önümüzdeki aylardan itibaren Federasyon oluşumunun gerçekleşeceği belirtilmiştir.

 
         Alınan bileğilere göre: Artık günümüzde önem taşıyan yapılmak istenen hiç bir işin küçük guruplarla oluşumlarla tam manasıyla ifade edilemediği tescillenmiş olup, sonuç alınamadığı görülmüştür. Büyük işlerin büyük topluluklarca icra edilebildiği yani Federasyon ve Konfederasyon olduğu açık seçik görülmüştür. Bu somut gerçek varlığında!

 
         Kurulacak olan Federasyonun farklı amaçlar için değil, Bozkır insanının mutluluğu ve sorunlarının çözümünü icra etmek için federasyon vede bir adım ilerisinde ise Bozkır Federasyonlarının oluşturacağı Bozkır Dernekleri Konfederasyonu olacağı belirtilmiştir.

 
         Bu oluşacak kurumların tek bir amacı Bozkıra ve Bozkırlıya vede kimliğinde ve benliğinde Bozkır yazan kendini Bozkırlı hisseden insanımıza hizmet olacaktır. Aynı zamanda Bozkırın tanıtımına katkı sunmak Bozkır lobiciliğini gündeme taşımak ve oluşturmak olacaktır.

 
         Bu kurumların oluşması aşamasında herkes kendi benliğini değil, bulunduğu toplumun menfaatlerini düşünerek hareket etmesi gerektiği üzerinde durulmuş, bu çalışmaların takım ruhu içerisinde gerçekleşmesinin önemi belirtilmiştir. (Dayanışma, kaynaşma, bütünün parçalarının uyumla bir araya gelmesi, Bozkır refleksinin oluşmasının şart olduğu öngörülmüştür.)

 
         Bozkır Lobiciliği adına, Herkesin birbirine engel olmadan siyaset, bürokrasi, iş dünyası, basın, sanat, spor vb. veya hizmete yönelik görevler almasını ve hizmet için yola çıkan insanlarla beraber olunması herkesin imkânları ölçüsünde maddi manevi desteklerinin sunulması üzerinde hassas olarak durulmuştur.

 
         Amaç: Bozkırı, Bozkırlıyı hak ettiği layık olduğu yere taşımak, orada kalmasını sağlamak, Bozkırı, Bozkırlıyı marka yapmak. Yarınımız gençlerimizi milletimizin hizmetine yetişmiş bireyler olarak sunmak, Devlet yönetiminde karar verici mevkilerde görmektir.

 
Bu oluşunun sağlıklı bir şekilde işlerlik kazanması için STK larda bilgili, hünerli, deneyimli, toplayıcılık özellikleri olan akil Bozkırlı insanımızın yer alması için titiz çalışma yürütüldüğü belirtilmiştir. Duyarlı olan herkesin bu oluşumun taslak aşamasında fikri önemli olup fikirler oluşumun daha sağlıklı kararlar alınmasına katkı sunacağı düşünülmüştür.

 
 
 
  Kamuoyuna duyurulur.

Kaynak SHM: http://www.siristat.com/2011/07/istanbul-bozkir-dernekleri-federasyon.html

İstanbuldaki Bozkır Dernekleri Federasyon Olma Yolunda

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.